Bezdrátové dobíjení Bosch

Změní bezdrátové dobíjení aku nářadí zásadním způsobem technologii elektrického nářadí?

Rapidní inovace na poli technologií akumulátorů nyní učinila bezdrátové nářadí ještě atraktivnějším.

Historie bezdrátových vrtaček

Bezdrátové nářadí je zde již několik desítek let. Ve svých počátcích působil tento systém spíše jako módní výstřelek. Výkon tehdy průkopnických produktů zdaleka nedosahoval standardů soudobého drátového nářadí. Tento nepříznivý fakt byl ještě zdůrazněn skutečností, že kapacita baterie byla v oněch dnech opravdu malá a nabíjecí časy naopak dlouhé, což bylo pro profesionální pracovníky velmi nepraktické.

Stručná historie vývoje elektrických vrtaček:

- 1889 - Arthur James Arnot sestavil první elektrickou vrtačku v australském Melbourne
- 1917 - Black & Decker patentoval výrobek, který se jako první podobal dnešní verzi přenosné elektrické vrtačky
- 1961 - první bezdrátová přenosná elektrická vrtačka
- 2003 - Bosch uvádí na trh aku nářadí s Li-Ion akumulátorem
- 2014 - Bosch představuje bezdrátové dobíjení aku nářadí

Moderní aku nářadí je už zcela jiným příběhem. Výkon i výdrž akumulátoru stále rostou, dobíjecí časy jsou nesrovnatelně kratší a nízká hmotnost Li-Ion článků přináší značný komfort. Byla to právě firma Bosch, která jako první uvedla na trh v roce 2003 nářadí opatřené lithium-iontovou baterií. Tato nová technologie dobíjecích článků měla také značný vliv na design produktů, ve srovnání s nikl-kadmiovými články měla totiž poloviční hmotnost a velikost. To přineslo také větší kompaktnost a snadnější manipulaci s nástrojem a v důsledku tedy i větší efektivitu a výkon.

Přínos Li-Ion technologie akumulátorů

Dalším podstatným přínosem lionek oproti starším technologiím je fakt, že člověk již nemusí dbát na to, kdy dobíjet a jak dlouho dobíjet. Životnost nikl-kadmiových článků se vlivem paměťového efektu zkracuje, pokud je člověk při používání nevybije zcela. Li-Ion akumulátory lze dobíjet libovolně během přestávek mezi pracovními operacemi, bez toho aby se tato praxe nějak projevila na životnosti baterie.

Možná omezení vyjímatelných baterií

Většina aku nářadí, zejména produkty v kategorii profi, mají vyjímatelný akumulátor, který lze měnit za náhradní baterií při vybití a kombinovat pro více typů nářadí od téhož výrobce. Zejména v silně prašném nebo jinak znečištěném pracovním prostředí však vzniká riziko mechanického poškození či korodování kontaktů akumulátoru. Také tam, kde jsou aku šroubováky využívány pro dlouhé pracovní doby, může být častá výměna baterií podstatnou nepříjemností. Právě v takových podmínkách se dostává ke slovu bezdrátová dobíjecí inovace firmy Bosch.

Indukční dobíjení aku nářadí

Bezdrátové dobíjení, označované také jako indukční nebo bezkontaktní, již známe u spotřební elektroniky (např. v 90. letech byl na trh uveden bezdrátový indukční kartáček na zuby). Bezdrátové dobíjení je postaveno na elektromagnetické indukci, kdy střídavý proud přechází z primárního vinutí cívky v základně dobíjecího stojanu do sekundárního vinutí v těle akumulátoru. Hlavní výhody pro profesionální elektrické nářadí spočívají v pohodlné manipulaci a možnosti celodenního používání. Bezdrátové dobíjení bezproblémově funguje v prašném prostředí, a to i tehdy je-li mezi akumulátorem a dobíjecím podstavcem menší vrstvička prachu (nesmí se však jednat o částečky kovu či špony).

Průkopnický aku šroubovák v praxi

Mezi aku šroubováky s bezdrátovým akumulátorem je nyní na trhu výrobek s výkonem 18V a kapacitou akumulátoru 2Ah. Naše firma BO-IMPORT zadala tento produkt k testování v automobilovém průmyslu, kde ocenili možnost dobíjení při každém odložení nástroje. Jako nevýhoda však byla vnímána nižší kapacita a tedy kratší výdrž baterie. Klasické profesionální aku šroubováky s vyjímatelnou baterií totiž dosahují kapacity až 4Ah, která je ve srovnání s testovaným produktem dvojnásobná.

Pokud máte o tuto novou technologii zájem můžete zaslat dotaz na info@bo-import.cz.

Video s představením indukčního dobíjení Bosch:

verfügbarer Bestand = dostupné množství

+

Je nám líto, ale tento produkt lze objednat pouze v násobcích 

+