Multifunkční nástroje a miniaturizace

Výrobce Magafor se věnoval na veletrhu GLOBAL INDUSTRIE 2023 ve Francii především prezentaci multifunkčních navrtáváků. Pojďme se na ně podívat blíže ...


Multifunkční nástroje a miniaturizace Multifunkční obráběcí centra jsou jedním z hlavních směrů vývoje v oblasti obrábění. Společnost Magafor disponuje řadou multifunkčních nebo kombinovaných obráběcích nástrojů Multi-V. Tyto nástroje jsou k dispozici od průměru 0,10 mm. Umožňují provádět operace bodového, V-drážkování, interpolačního obrábění, vrtání, gravírování, srážení hran, konturování, podélné a přímé srážení hran (až 10). Přípustný úhel začíná na 40° pro gravírovací operace a může dosahovat až 120° pro některé obráběcí operace.


Řada Multi-V je k dispozici z plného mikrozrnného karbidu s velmi jemným břitem, ale její výkon je zvýšen vícevrstvým povlakem Hard'X. Ten umožňuje obrábět oceli kalené až na 67 HRc. Tyto tvrdokovové nástroje lze používat na různé materiály: oceli, ale také nerezovou ocel, Inconel, slitiny mědi, syntetické materiály, termoplasty a keramiku. Rychlost obrábění se pohybuje od 60 do 200 m/min v závislosti na obráběném materiálu.

Výhody: Kombinované vícenásobné obrábění zkracuje seřizovací časy, dobu cyklu, počet použitých nástrojů, a tím i zásoby. Pokud nástroj kombinuje 2 až 3 operace na stejném obrobku, může uživatel snížit počet výměn nástrojů o 50 %, nebo ještě více, pokud kombinuje větší počet operací (ušetří se každá cesta do zásobníku). Až 10 různých operací lze provádět bez výměny nástrojů. To usnadňuje i samotné ukládání. Kromě toho se při použití karbidových nástrojů místo nástrojů z rychlořezné oceli zvýší provozní podmínky nejméně 3 až 5krát.