Svěráky York

Svěráky York … česká klasika s tradicíPřestože má většina lidí značku YORK spojenou s obdobím komunismu, faktem je že byla založena již v ekonomicky svobodném období 1. republiky. Vznik této české stálice v oboru upínací techniky se datuje do roku 1921 a za pouhých šest let tedy York oslaví rovnou „stovku“. Český svěrák patří k nepostradatelné výbavě každé dílny … té podnikové i domácí kutilské.


Dlouholetá tradice s sebou přináší vysokou kvalitu a spolehlivost. Výrobce udává, že do současnosti vyprodukoval přes 3 miliony kusů dílenských svěráků – na každého třetího Čecha tak připadá jeden svěrák!


Produkty York se vyvážejí do celého světa. Kromě evropských zemí je najdete i v Severní a Jižní Americe, Africe, na Blízkém Východě a v Austrálii.


Anatomie svěráku


Svěrák je tvořen dvojicí čelistí, které se k sobě utahují trapézovým šroubem. Svěrák je připevněn k pracovnímu stolu. Dílenský svěrák York je určen především pro zámečnické, nástrojařské a opravárenské dílny a upevňuje se pomocí šroubů napevno k pracovnímu stolu. Svěrák York Standard se vyrábí s rozpětím čelistí 63, 80, 100, 125 a 150 mm. Svěrák má napevno fixovanou zadní část těla a pohybuje se přední částí směrem k obsluze. Čelisti svěráku jsou vyrobeny z kalené oceli a jsou opatřeny protiskluzovými drážkami. K typu Standard se také dodávají vložky na čelisti z hliníku, korku, pryže nebo plsťi pro uchycení citlivějších materiálů. Vložka se ke svěráku přidělá pomocí vlisovaného magnetického pásku.